Log in

Member Login

2020 - 2021 SLANSW Committee

President: Di Laycock

Vice President - Operations: Lyn Hay

Vice President - Professional Learning: Karen Seeneevassen

Secretary: Catherine Havenaar

Treasurer: Alinda Sheerman

Public Officer: William Sommerville

Executive Officer: Kaylene Taylor


Greater Sydney Members

Fabian Amuso

Lee Fitzgerald

Pooja Mathur

Anne Plowman

Amber Sorensen


Regional Members

Rhonda Creasey (Greater Hunter)

Zoe Morris (North Western & Slopes)

William Sommerville (Southern Ranges & Slopes)


Committee Vacancies

Greater Sydney (1), Riverina, Illawarra & South Coast, North Coast, Western Region, Central Ranges & West Plains. 


SLANSW Regions

Endorsed at the most recent Management Committee Meeting, was a revision of SLANSW regions, based on Local Government Areas. 



ILLAWARRA & SOUTH COAST, representing areas 5, 6 & 7 on the map.
a.      Illawarra / Shoalhaven (5): Kiama, Shellharbour, Shoalhaven, Wingecarribee, Wollondilly, Wollongong
b.      Far South Coast (6): Bega Valley, Eurobodalla
c.       Monaro Alpine (7): Snowy Mountains

NORTH COAST, representing areas 1,2 & 11 on the map.
a.      Far North coast (1): Ballina, Byron, Clarence Valley, Kyogle, Lismore, Richmond Valley, Tweed
b.      North Coast (2): Bellingen, Coffs Harbour, Port Macquarie-Hastings, Kempsey, Nambucca, Mid-Coast
c.      New England (11): Glen Innes Severn, Tenterfield, Uralla, Walcha, Armidale

GREATER HUNTER, representing area 3 on the map.
a.     Greater Hunter (3): Cessnock, Dungog, Lake Macquarie, Maitland, Muswellbrook, Newcastle, Port Stephens, SingletonUpper Hunter

NORTH WESTERN AND SLOPES, representing areas 12 & 13 on the map.
a.      Northern slopes (12): Gunnedah, Gwydir, Inverell, Liverpool Plains, Tamworth
b.      North Western (13): Moree Plains, Narrabri, Walgett, Warrumbungle

WESTERN REGION, representing areas 14, 21 & 20 on the map.
a.      Upper Central West Plains (14): Bogan, Coonamble, Gilgandra, Warren
b.      Far Western (21): Bourke, Brewarrina, Broken Hill, Central Darling, Cobar
c.       South Western (20): Balranald, Wentworth

RIVERINA, representing areas 17, 18 & 19 on the map.
a.      Eastern Riverina (17): Albury, Coolamon, Greater Hume, Junee, Lockhart, Wagga Wagga
b.      Southern Riverina (18): Berrigan, Edward River, Federation, Murray River, Southern parts of Murrumbidgee
c.      Northern Riverina (19): Carrathool, Griffith, Hay, Leeton, Narrandera, Northern parts of Murrumbidgee

SOUTHERN RANGES & SLOPES, representing areas 9 & 16 on the map.
a.      Southern Ranges (9): Goulburn Mulwaree, Upper Lachlan, Yass Valley, Queanbeyan-Palerang
b.      Southern Slopes (16): Cootamundra-Gundagai, Hilltops, Snowy Valleys

CENTRAL RANGES & WEST PLAINS, representing areas 10 & 15 on the map.
a.      Central Ranges (10):  Bathurst, Blayney, Cabonne, Cowra, Lithgow, Mid-Western, Oberon, Orange
b.      Lower Central West Plains (15): Bland, Forbes, Lachlan, Narromine, Parkes, Temora, Weddin, Dubbo

GREATER SYDNEY REGION, representing area 4 on the map.
a.     Greater Sydney (4): The Hills, Blacktown, Blue Mountains, Burwood, Camden, Campbelltown, Canada Bay, Fairfield, Hawkesbury, Hornsby, Hunters Hill, Kogarah, Kuring-gai, Lane Cove, Liverpool, Mosman, North Sydney, Parramatta, Penrith, Randwick, Ryde, Strathfield, Sutherland, Sydney, Waverley, Willoughby, Woollahra, Bayside, Canterbury-Bankstown, Central Coast, Cumberland, Georges River, Inner West, Northern Beaches.


Not a
member yet?

Join us, keep
up-to-date and network!

Personal and institutional membership rates available.

JOIN NOW


Follow our activities


© School Library Association of New South Wales
ABN
19 653 510 071

Email: info@slansw.net.au

Powered by Wild Apricot Membership Software